Můj život v přítomnosti

Život je krátký a nejistý - tato myšlenka ve mně dřív vzbuzovala jen strach, černé scénáře, nervozitu, stres a neuvěřitelný tlak, kterým jsem drtila sama sebe. Protože když je vše tak nejisté, musím přece udělat vše pro to, abych uspěla. No, nemusím. 

Dnes ve mně toto konstatování už tolik děsu a paniky nebudí. Znamená pro mě, že je důležité si užívat každý okamžik, který mi byl dán. Když se příliš často soustředím na minulost nebo budoucnost a zapomínám na to, co se děje právě teď. Buddhova filozofie mimo jiné učí, že je důležité žít v přítomném okamžiku a užívat si každou chvíli. Jak říká Buddhova moudrost:

"Nedovolte, aby minulost ovládala vaši mysl, a nebuďte uvězněni ve snové budoucnosti. Zůstaňte klidní a uvolnění v přítomném okamžiku."

Toto učení mi ukazuje, že je důležité přijímat každý okamžik a vychutnávat si ho bez ohledu na to, co se stalo dříve nebo co se stane v budoucnu. Zde jsou některé důvody, proč je pro mě důležité žít v přítomném okamžiku:

  1. Přítomný okamžik je jediný, který máme. Minulost je pryč a budoucnost je nejistá, takže jediným okamžikem, který máme pod kontrolou, je ten, který právě probíhá. Proto bychom měli být přítomni v každém okamžiku a užívat si ho.

  2. Život je krátký a nejistý. Nikdo neví, kdy náš čas na této zemi skončí. Proto bychom měli být vděční za každý den, který nám byl dán, a užívat si každou chvíli.

  3. Žít v přítomném okamžiku nám umožňuje být více přítomní a věnovat pozornost věcem, které jsou pro nás důležité. Když jsme přítomní v každém okamžiku, můžeme být více soustředění na věci, které nás naplňují, a užívat si je více.

  4. Přítomný okamžik nám umožňuje být více pozorní a citliví k potřebám druhých. Když jsme přítomní v každém okamžiku, můžeme být více citliví k potřebám ostatních a poskytnout jim potřebnou pomoc a podporu.

Žít v přítomném okamžiku může být náročné, zejména v dnešní spěšné době. Ale pokud se naučíme žít v přítomném okamžiku, můžeme si užít více ze života a být šťastnější. Zde je několik mých tipů, jak žít více v přítomném okamžiku:

  1. Prožijte každý okamžik. Nechte se vtáhnout do každé činnosti, kterou děláte, a věnujte pozornost detailům. Když jste v práci, soustřeďte se na svou práci. Když jste s rodinou nebo přáteli, věnujte jim svou pozornost a užívejte si společnosti.

  2. Dýchejte. Dejte si chvilku, abyste se zastavili a nadechli se. Zaměřte se na svůj dech a věnujte pozornost tomu, jak se vám dýchá. To vám pomůže zpomalit a zklidnit mysl.

  3. Věnujte pozornost svým smyslům. Při jídle si vychutnejte chuť jídla a vůni. Při procházce se zaměřte na pohled na přírodu a pocit z chůze. Využijte své smysly, abyste byli plně přítomni v okamžiku.

  4. Uvědomte si své emoce. Věnujte pozornost tomu, co se vám honí hlavou, a jaké emoce prožíváte. Pokuste se být s nimi a neodsuzovat je, ale spíše je přijmout a nechat je projít.

  5. Berte si čas pro sebe. Dejte si chvíli, abyste se zastavili a relaxovali. Můžete si například udělat meditační cvičení nebo cvičit jógu. To vám pomůže zpomalit a najít klid v přítomném okamžiku.

Žít v přítomném okamžiku mi umožňuje být plně přítomna v životě, který skutečně žiju a užívat si každou jeho chvíli. Přijměte tuto filozofii stejně jako já. Pak si nebudete muset dávat pozor na to, abyste neztratili život jen přemýšlením o minulosti nebo sněním o budoucnosti.

Jak řekl Buddha, "Nedovolte, aby minulost ovládala vaši mysl, a nebuďte uvězněni ve snové budoucnosti. Zůstaňte klidní a uvolnění v přítomném okamžiku."