Chirurgická ocel 316 L

Na výrobu šperků je použita ocel třídy 316L, což je normou stanovená nerez-ocelová slitina železa, uhlíku, chromu, niklu, molybdenu a v malé míře také manganu, křemíku, fosforu a síry. Přívlastek „chirurgická“ získala ocel kvůli výrobě nástrojů původně v chirurgii, dále ve farmaceutickém průmyslu (tělní implantáty) a až později se dostala i do šperkařství. Tatáž ocel se využívá i pro výrobu piercingů, u nichž musí být splněny veškeré výše zmíněné požadavky.

Chirurgická ocel a šperky z ní jsou tedy ideální pro osoby s vyšší citlivostí na kovy. Naopak těmto osobám se nedoporučuje nosit bižuterii, která má vyšší podíl niklu či niklových solí, a tudíž může pokožku dráždit. Samotná ocel typu 316L sice malé množství niklu také obsahuje, ale povrchová vrstva oceli vzniklá leštěním uvolňování tohoto niklu zabraňuje.

Chirurgická ocel je vynikající odolný a velmi tvrdý materiál, který předčí většinu materiálů používaných ve výrobě šperků díky svým vlastnostem, pro které je v poslední době tak oblíbená nejen mezi mladými lidmi. Pro své vlastnosti je také někdy nazývána kovem 21. století.

Vlastnosti

1.Je hypoalergenní, tzn., že nevyvolává žádné alergické reakce
2.Neoxiduje, na povrchu se netvoří žádné skvrny
3.Je barevně stálá, nemění svoji barvu
4.Je vysoce odolná vůči podření a poškození
5.Chirurgická ocel udržuje svůj lesk