Informace o doručování do Vánoc naleznete na stránce VÁNOČNÍ PROVOZ.

Jak o šperky pečovat

Aby Vám náramky z minerálních kamenů vydržely krásné co nejdelší dobu, je nutné se o ně náležitě starat. Všechny minerály, které používáme, jsou přírodního původu, nikdy se nejedná o syntetické napodobeniny. Pravé minerály mají různou tvrdost, křehkost, citlivost např. na pot (působení solí), světlo, teplo či chemické sloučeniny (mýdla, sprchové gely, kosmetika, oleje, chlorovaná voda atd.). Některé kameny jsou velice stálé, jiné minerály jsou mnohem citlivější. Tyto vlastnosti určily geologické procesy při jejich vzniku před miliony let. Proto mohou být některé kameny velice citlivé na neopatrné zacházení. Mohou být např. poškrábány, nárazem na jiný tvrdý předmět mohou popraskat, nejen pukané kameny se mohou při pádu na zem nebo nárazu na tvrdý předmět odštípnout či rozpůlit, některé kameny mění svoji barevnou intenzitu vlivem světla nebo tepla. Zde Vám nabízíme několik zásad, které Vám doporučujeme dodržovat, aby Váš náramek zůstal co nejdéle tak krásný, jako na začátku.

Nikdy se s náramkem nekoupejte. Chlorovaná voda, mořská voda nebo voda v bazénech může minerály naleptat, zdrsnit či jinak poškodit. Vlivem solí či některých chemických sloučenin používaných k čištění např. bazénů se narušuje povrch a struktura elastického vlákna, na kterém jsou náramky navlečeny a může pak snadno dojít k jeho přetržení, naleptání nebo prasknutí. Vlhkost neprospívá ani ozdobám z bižuterního kovu, mohou podléhat korozi či černat.

Zamezte styku kamenů s čistícími prostředky. I ekologicky šetrné prostředky mohou povrch minerálů a strukturu elastického vlákna poškodit. Při mytí nádobí, oken, při používání dezinfekce či manipulaci s jinými chemikáliemi náramky odkládejte na bezpečné místo.

Zamezte styku s kosmetikou. Některé přírodní minerály mohou být poškozeny i vlivem kosmetických přípravků, a to i těch šetrných. Nikdy na náramky nestříkejte parfém či repelent a podobné látky, nenoste náramky čerstvě po nanesení repelentu, opalovacích přípravků a dalších kosmetických produktů. Minerály by neměly být mastné. Náramky odkládejte i při osobní hygieně, nedoporučujeme se s nimi sprchovat apod. 

Pravidelně čistěte náramek od nečistot jako je pot a prach. Přírodní minerály, bižuterní ozdoby i elastické vlákno mohou být působením solí narušeny, proto náramky pravidelně čistěte. Postačí k tomu odstátá čistá vlažná voda. Kovové součásti z jiných než nerezových kovů a semínka Rudraksha je po "koupeli" vhodné na povrchu lehce namastit. Nejvhodnějším postupem je kápnout na kosmetický tampón kapku přírodního oleje bez příměsí, nevhodné jsou různé masážní směsi, emulze a krémy. O tampón si lehce zamastit ukazováček a palec jedné ruky a očištěnou součást mezi nimi promnout. Dbejte přitom na to, abyste neumastili okolní minerální korálky. Po umytí náramky dostatečně vysušte čistým bavlněným hadříkem a nechte odpočinout. 

Nevystavujte náramek nadměrnému žáru a intenzivnímu světlu. Některé druhy přírodních minerálů mohou působením vysokých teplot a intenzivního světla postupně blednout, je to jejich přirozená vlastnost, proto se s nimi nikdy neopalujte, nenechávejte je dlouho na přímém slunci a nevystavujte je intenzivnímu světlu. Mezi kameny, které mohou takto blednout, patří zejména ty poloprůhledné v pastelových odstínech - např. růženín, akvamarín, kunzit a podobné druhy přírodních minerálů.